+90 (216) 467 42 26 info@ersinulkur.com

Gözler ve kapakları, kaşların konumu bir yüzün karekterini belirlemede çok önemli unsurlardır. Göz etrafındaki yapılar gerek cildi olsun, gerek cilt altı yağ dokusu olsun ve gerekse de göz kasları olsun vücudumuzun en ince ve narin yapılarıdır. Günlük yaşamda yüz mimiklerimiz sırasında bu bölgeyi de çok sık kullandığımız için zaman içerisinde en fazla yıpranan bölgelerimizdir. Yaşlılık duygusunun ilk başladığı bölgeler göz etrafıdır.

Yaşlanma ile neler olur buralarda;

  • Alın bölgesinde altındaki frontalis kası kasılması nedeni ile enine çizgilenmeler oluşur,
  • Kaşlar özellikle kuyruk kısmı olmak üzere gözler üzerine doğru yığılır,
  • Kaşlar arasında dikey çizgilenmeler oluşur,
  • Üst göz kapakları yumuşak derileri nedeni ile gözler üzerine doğru sarkar ve özellikle iç kısımlara doğru altında yağ odacığının öne doğru yığılması ile torba görüntüsü oluşur,
  • Göz kenarlarında kaz ayakları denen enine çizgilenmeler oluşur,
  • Alt göz kapağında ise çizgilenmeler oluşur,
  • Göz etrafında yastıkçık görevi gören yağların önlerindeki zarsı yapıların gevşemesi ile alt göz kapağında torba görüntüsü oluşur.
  • Alt göz kapağında iç kısımda yanak yan tarafına doğru uzanan oluk görüntüsü (Tear-through deformity) oluşur
  • Yanak yan taraflarında festoon denen torbalanma görüntüsü oluşur.

Botox uygulamasının bu kadar güncel hale gelmediği zamanlarda bu sorunların hepsi cerrahi ile çözülmeye çalışılıyordu. Fakat botox uygulaması ile göz etrafında estetik anlamda güzel sonuçlar alabiliyoruz. Özellikle alındaki yatay çizgilerin, kaş arası dikey çizgilerin, göz kenarındaki kaz ayağı denen çizgilerin giderilmesinde ve kaşın pozisyonunun verilmesinde botox uygulaması çoğu hastada yeterli çözümü sağlıyor, fakat bazı durumlar vardır ki cerrahi gerektirir. İşte bu durumda ya alın germe, ya kaş kaldırma yada bleferoplasti denen göz kapağı estetiği uyguluyoruz. Bunların kombinasyonlarını da uygulamak mümkündür. Eğer kaşlar göz üzerinde sadece yan uç kısmı değil tamamı göz üzerine yığılmışsa bir alın germe gerekebilir. Kaşın pozisyonu yan kısmı çok düşük ise bir kaş kaldırma gerekebilir. Göz kapaklarında sarkma ve torbalanmalar fazla ise bleferoplasti gerekebilir. Buna hastamla yaptığım görüşmede onu iyi dinleyerek, beklentilerine göre ve mevcut duruma göre uygun tedaviyi seçiyoruz. Aşamaları, önce bir botox ugulaması ile sorunu çözebiliyor muyuz ona bakıyoruz. Eğer kaş kenarı yeterince kalkmıyor ve deri fazlalıkları fazla ve torbalanmalar fazla ise bleferoplasti ve kaş kaldırma yapabiliyoruz. Eğer alın bölgesi tamamen kaldırılması gerekiyorsa alın germe yapabiliyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bleferoplasti ile göz etrafındaki tüm sorunları çözebiliyor muyuz?
Ameliyat süreci nasıldır?
Göz kapağı estetiğini kime olmalıyım?