+90 (216) 467 42 26 info@ersinulkur.com

Kalça estetiği vücut kontur düzeltme prosedürleri içinde çok önemli bir yeri mevcuttur. Esasında vücut kontur düzeltme işlemleri içerisinde pek de önemi fark edilmemiş bir konudur. Kalça bölgesinin anatomik yapısı ve estetik normları pek anlaşılmamış olduğu için istenen sonuçlara ulaşmak zorlaşabilmektedir. Klasik liposuction kuralları ile yaklaşıldığında sadece fazlalık olan kısımların alınması ve çökertilmesi şeklinde yapılan uygulamalar sonunda istenmeyen sonuçlar oluşabilmektedir. Kalça bölgesinin estetiği söz konusu olduğunda kalça bölgesini oluşturan yapıların anatomisi ve estetik komponentleri iyi bir şekilde anlaşılmalıdır. Klasik yöntemlerle yağ alınması düşünülen bir bölgeye yeni konseptle yağ enjeksiyonu bile düşünülebilmektedir.

Kalça bölgesi zamanla ilerleyen yaş ve kilo alıp vermeler nedeni ile yapısını koruyamamaktadır. İlk başlarda hacim daha çok üst üçtebirlik bölgesinde iken zamanla bu dokular aşağıya kaymakta ve alt üçtebirlik kısıma yer değiştirmektedir. Üst üçtebirlik kısımdaki çıkık ve belirgin ve estetik görünüm kaybolmaktadır.

Kalça bölgesinin durumuna göre tedavi seçenekleri düzenlenebilmektedir. Tüm vücut yağ oranı da tedavi seçeneğini belirlemede önemlidir. Son zamanlarda vücuttan alınan yağın yüksek hacimlerde bazı bölgelere enjeksiyonu mümkün olabilmektedir. Bizim tercihimiz mümkün olduğu kadar kendi yağını kullanarak kalçayı şekillendirmektir. Total vücut yağ oranı bu yüzden önemlidir. Eğer kişinin kendi yağı yeterli ise herzaman için kendi yağını kullanmak tercihimizdir. Bazı hastalarda yeterli miktarda yağı yoksa ya kalça protezleri veya dolgu maddeleri kullanabilmekteyiz.

Estetik sonuçları açısından kalça estetiği hastaların yüzlerini güldüren bir uygulamadır.

Kalça estetiği ameliyatları genelde genel anestezi altında yapılan ameliyatlardır. Uygun olan bazı vakalarda spinal anestezi denilen belden iğne ile bölgesel anestezi de uygulanabilmektedir. Ameliyat öncesi gerekli tetkik ve muayeneler yapıldıktan sonra genel anestezi veya bölgesel anestezi altında fazla olduğunu düşündüğümüz bölgelerden yağlar alınarak saflaştırmak için bazı prosedürlerden geçirildikten sonra gene kendisine enjekte edilmektedir. Kendi dokusu olduğu için güvenirliği açısından ilk tercihimiz yağ enjeksiyonudur. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürmektedir. Ameliyat çıkışında hastaya korse giydirilmekte ve ameliyat sonrası hastane bakımı yapılmaktadır.

Ameliyat sonrası en az 6 saat hemşire gözetiminden sonra istediği vakit evine taburcu edilebilmektedir. Korseyi ameliyat sonrası 3 hafta kadar giymesi istenmektedir. Yaklaşık 5 gün sonra kısa yürüyüşlere ve 3 hafta sonra da ağır egzersizlere bile izin verilmektedir.