+90 (216) 467 42 26 info@ersinulkur.com

Memelerin büyük olması hastalar için hem fizyolojik hem de psikolojik bir çok sorun oluşturmaktadır. Büyük memeler bayanda omurga kemiklerinde duruş bozukluklarına bile neden olabilmektedir. Memelerin alt kısımlarında katlantı nedeni ile hep terli kalır ve aşırı kaşıntı, kızarıklıklar olabilmektedir. Omuzlarda ağrı, sütyen izlerinin belirginleşmesi, boyun ağrısı, duruş bozuklukları gibi birçok şikayete de neden olur.

Meme küçültme ameliyatı ile bu fazlalık olan meme dokusundan kurtulmak ve sonunda daha estetik görünümlü meme oluşturmak mümkündür. Büyük olan meme ağırılığından dolayı hemen hemen hepsinde sarkma da mevcuttur.

Meme küçültme ameliyatlarında aşağı seviyede olan meme başını olması gerekli olan yere taşımak için ve fazlalık olan meme dokusundan kurtulabilmek için memede bazı izler oluşması kaçınılmazdır.

Uygulanacak yönteme bağlı olarak bu izler sadece meme başı etrafında, veya meme başı etrafında ve aşağıya meme altına dogur uzanan iz şeklinde veya ters T denen meme başı etrafında aşağıya doğru vertical ve meme altında horizontal iz olabilmektedir.

Sadece meme başı etrafında olan izle yapılan yönteme periareolar meme küçültme ameliyatı denmektedir. Benim klinik tecrübelerimle bu tip küçültmelerde meme şekli ağzı büzülmüş torba gibi olabildiği için pek tercih etmemekteyim. Ben daha çok meme başı etrafı ve altta tek vertikal iz veya ters T ile yapılan yöntemleri tercih ediyorum. Sonuç olarak meme daha iyi şekillendirilebiliyor. Eğer meme çok büyük değilse altta horizontal olan kesiyi ya yapmıyoruz veya çok kısa tutuyoruz. Eğer meme çok büyük ve küçültme fazla yapılıyorsa altta horizontal kesiyi ekliyorum. Çünkü bunu eklemeyip alttaki deriyi büzerek dikme yöntemi uygulanan hastalarda 6 ay içerisinde tekrar kesmek ve bu horizontal kesiyi oluşturmak gerektiği için hastamı iki kez yormaktansa ilk seferde memenin olabileceği en güzel hali oluşturmaya çalışıyorum. İzler zamanla solup daha az belirgin hale geliyorlar. Bu horizontal kesi memenin altında kaldığı için hastayı en az rahatsız eden iz de bu oluyor. İzler konusunda daha detaylı bilgiyi blog yazılarımda bulabilirsiniz.

Ameliyat

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında 2-3 saat kadar süren bir ameliyattır.

Ameliyat öncesi gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra ameliyattan önce uygulanacak yönteme gore bir nevi ameliyatı prova eden çizimler yapılmaktadır. Bu aşama çok önemlidir. Çünkü ameliyat sırasında yapılacak işler bu çizimlere göre uygulanacaktır. Burada hastanın da görüşleri alınarak çizimler gerçekleştiriliyor.

Ameliyat bu çizimlere gore yapıldıktan sonra kesi hatları en az iz oluşturacak şekilde titizlikle suture edildikten sonra pansumanı ile kapatılıyor. Sporcu sütyenine benzer bir korse giydirilerek ameliyat sonlandırılıyor.

Ameliyat sonrası hastaya damardan güçlü narkotik ağrı kesiciler verilerek ameliyat sonrası konforlu geçmesi sağlanıyor.

Giydirilen korse yaklaşık 3 hafta kadar kalıyor ve bu arada hastanın en kısa zamanda 3-5 gün içinde banyo yapması sağlanıyor. Hasta ameliyat çıkışında kısa yürüyüşlere izin verilirken uzun yürüyüşler 10 günden sonra yapılabiliyor. Ağır spor yapmaya 4 hafta içinde başlarken mücadeleli sporlara 2 aydan sonra başlanabiliyor.

Memenin şekli ilk başlarda daha gergin, ödemli ve üst kısmı daha dolgun görünürken zamanla meme şeklini 6 aya kadar daha iyi alıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme küçültme ameliyatına iyi bir aday mıyım?
Meme küçültme sonrası gebelik oluşursa süt vermem engellenir mi?
Göğüs küçültme sadece liposuction ile yapılabilir mi?
Meme küçültme ameliyatı ile meme kanseri riski artar veya azalır mı?